PRZYGOTOWANIE DO BADAŃ

- KREW - MOCZ - KAŁ - NASIENIE


 

POBIERANIE KAŁU DO BADAŃ LABORATORYJNYCH

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO POBRANIA KAŁU :

Do bada┼ä parazytologicznych, ka┼é powinien by─ç pobrany w okresie objawowym , na pocz─ůtku choroby, przed rozpocz─Öciem leczenia lub w momencie nawrot├│w ( biegunka, spadek masy cia┼éa, objawy zatrucia, b├│le brzucha )
Przy oznaczaniu krwi utajonej w kale, badania ogólnego kału pacjent nie musi zachowywać szczególnej diety . Kał nie powinien być pobierany podczas, krótko przed lub po krwawieniu miesięcznym u kobiet

POBIERANIE KAŁU

Ka┼é pobiera─ç do specjalnych pojemnik├│w, kt├│re mo┼╝na zakupi─ç w aptekach. Zawieraj─ů one ÔÇ×szpatu┼ék─ÖÔÇŁ kt├│r─ů pobieramy porcj─Ö ka┼éu (z r├│┼╝nych miejsc tej samej porcji uwzgl─Ödniaj─ůc obecno┼Ť─ç krwi, ┼Ťluzu i ropy.) i umieszczamy w pojemniku. Nast─Öpnie materia┼é w szczelnie zamkni─Ötym, opisanym (imi─Ö, nazwisko, nr PESEL, rodzaj badania, zleceniodawca) pojemniku nale┼╝y jak najszybciej odda─ç do laboratorium.
Wielko┼Ť─ç grudki ka┼éu to ok.10 g (odpowiada wielko┼Ťci orzecha w┼éoskiego)
W przypadku wydalonego w ca┼éo┼Ťci lub w cz─Ö┼Ťci paso┼╝yta jelitowego, dobrze jest go przes┼éa─ç  do   laboratorium w osobnym pojemniku, wype┼énionym sol─ů fizjologiczn─ů lub wod─ů.
                 
Kał należy dostarczyć do laboratorium w możliwie najkrótszym czasie od chwili oddania, w czasie dłuższym dopuszczalne jest przechowywanie w temperaturze lodówki.

UWAGA!
Kał nie jest materiałem diagnostycznym do badania w kierunku owsików, W celu wykonania badania należy pobrać wycier z odbytu przy pomocy zakupionego zestawu.

W przypadku jakichkolwiek w─ůtpliwo┼Ťci zapytaj pracownika laboratorium.

 
Copyright © 2022 Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka w Raciborzu