PROJEKT

Zwiększenie dostępu do cyfrowych usług publicznych z obszaru e-zdrowia w Szpitalu Rejonowym im. dr J zefa Rostka w Raciborzu

Wartość Projektu - 4 169 586,00 PLN

Wartość Dofinansowania - 3 544 148,10 PLN

Opis Projektu

Jedną z najważniejszych cech całego projektu jest możliwość implementowania rozwiązań świadczonych drogą elektroniczną mających na celu przede wszystkim podniesienie dostępności i jakości usług publicznych oraz usprawnienie procesów związanych z obsługą i udzielaniem świadczeń opieki zdrowotnej.

    W ramach projektu zostaną wykonane następujące zadania:

  • Zakup sprzętu i oprogramowania komputerowego niezbędnego do uruchomienia e-Usług.
  • Udostępnienia pacjentom serwisów WWW jako platformy świadczenia e-usług.
  • Obsługę informacyjną pacjenta poprzez budowanie kolejek przyjęcia pacjentów.
  • Rejestrację pacjenta bez konieczności wizyty w Szpitalu.
  • Udostępnienie pacjentom własnej elektronicznej dokumentacji medycznej.
  • Elektroniczny obieg wymiany informacji pomiędzy pacjentem, a lekarzem.

Cel Projektu

Cel główny projektu realizuje założenia Osi Priorytetowej II Cyfrowe Śląskie, działanie 2.1. Wsparcie rozwoju cyfrowych usług publicznych,którego celem jest: Większa dostępność e-usług publicznych.

Świadczenie wysokiej jakości usług w sektorze ochrony zdrowia nie jest możliwe bez realizacji zadań związanych z szeroko pojętą informatyzacją placówek medycznych.

Wzrastająca liczba pacjentów oczekujących na świadczenia medyczne generuje konieczność podjęcia działań wpływających na skrócenie czasu potrzebnego do załatwienia sprawy, zarówno przez klienta indywidualnego jak i biznesowego, co z kolei przełoży się na efekty gospodarcze.

Polski system ochrony zdrowia obecnie charakteryzuje się relatywnie długimi kolejkami do świadczeniodawców, długim czasem oczekiwania na realizację świadczeń oraz nieoptymalnym wykorzystywaniem środków. Jednocześnie wprowadzane są wciąż nowe wymagania wobec podmiotów leczniczych mające na celu zwiększenie efektywności działania sektora medycznego. Zwiększenie efektywności działania sektora medycznego w zakresie procesów diagnostyczno-leczniczych wymaga ciągłego współdziałania podmiotów medycznych na wszystkich szczeblach opieki zdrowotnej, płynnego przekazywania pacjentów do innych podmiotów dopiero w momencie wyczerpania własnych kompetencji lub w przypadkach, gdy stan zdrowia pacjenta wymaga opieki na niższym poziomie specjalistycznych kompetencji niż oferowany przez leczący pacjenta podmiot. Powyższe działania wymagają szybkiego i niezawodnego przepływu informacji.

Niestety w stanie istniejącym diagnozuje się niski stopień informatyzacji placówki objętej projektem, co znacznie wpływa na obniżenie jakości usług świadczonych przez Szpital.

W Szpitalu dokumentacja medyczna wypełniana jest ręcznie w postaci formularzy papierowych lub elektronicznie w systemie informatycznym i następnie drukowana, czyli w całości prowadzona jest w postaci papierowej. System informatyczny HIS nie posiada funkcjonalności niezbędnej do wytwarzania, przechowywania i udostępniania elektronicznej dokumentacji medycznej. Szpital na obecną chwilę nie posiada odpowiedniego oprogramowania i sprzętu przeznaczonego do skanowania dokumentacji medycznej pacjenta w postaci wydajnych i przystosowanych do pracy z dużym obciążeniem skanerów zintegrowanych z system HIS oraz REDM, dzięki którym możliwe będzie ucyfrowienie dokumentacji pacjentów wytworzonej w postaci papierowej (zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej, dostarczonej przez pacjenta). Szpitalnie nie posiada również systemu informatycznego umożliwiającego pacjentom samodzielną rezerwację terminu wizyty poprzez sieć Internet.

Zdefiniowany problem główny projektu to: Niska dostępność do e-usług publicznych w Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu.

Realizacja projektu przyczyni się do zniwelowania niedoborów zdiagnozowanych w placówce w zakresie świadczenia e-usług publicznych (jest odpowiedzią na zidentyfikowane braki w zakresie świadczonych e-usług w obszarze e-zdrowia). Zdefiniowany cel główny projektu to: Wzrost dostępności do e-usług publicznych w Szpitalu Rejonowym im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu.

    Cele szczegółowe:

  • Poprawa warunków pracy personelu medycznego,
  • Wzrost jakości świadczonych usług przez szpital,
  • Zwiększenie świadomości zdrowotnej pacjentów,

Podsumowując projekt w sposób znaczący zmniejszy obciążenia dla pacjentów, usprawni procesy realizowane w systemie ochrony zdrowia usług.

Beneficjent

Szpital Rejonowy im dr. Józefa Rostka w Raciborzu

 
Copyright © 2024 Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka w Raciborzu