Najczęstsze pytania

1. Co spakować do torby do porodu?

Lista rozwija się w przeglądarce i jako plik do ściągnięcia Dokumenty: dowód tożsamości, Kartę ciąży, Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dokumentację medyczną w przypadku ciąży powikłanej, skierowanie – tylko jeśli wystawi je lekarz prowadzący, do porodu przyjmujemy bez skierowania,nie ma rejonizacji; oryginał wyniku grupy krwi; wynik wymazu na nosicielstwo paciorkowca (GBS); w przypadku przyjęcia do planowego cięcia cesarskiego wymagamy wyniku wymazu w kierunku koronawirusa SARS – CoV – 2 , patrz zakładka „Bezpieczeństwo COVID – 19” (link). Na przebranie: co najmniej dwie koszule nocne ( jedna do porodu, druga na pobyt w Oddziale Położniczym), klapki, szlafrok. Woda mineralna niegazowana (najlepiej w małych butelkach, minimum 1 litr), przekąski energetyczne na po porodzie ( czekolada, banany ). Ręcznik, przybory toaletowe, kosmetyki. Wkładki laktacyjne. Bielizna jednorazowa ( najlepiej majtki siatkowane ). Mile widziane są własne środki do pielęgnacji noworodka: jednorazowe pieluszki, nawilżane chusteczki higieniczne i krem pielęgnacyjny Jeśli rodzice sobie życzą, dziecko może być ubrane w swoje ubranka.

2. Jak przygotować się do pobytu w Oddziale Ginekologii

Lista rozwija się w przeglądarce i jako plik do ściągnięcia Proszę stawić się w ustalonym terminie o godzinie 7:00 w Izbie Przyjęć naszego szpitala. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty, Kartę NFZ lub inny dowód ubezpieczenia, skierowanie do leczenia. Jeśli to możliwe proszę wziąć wypisy z poprzednich hospitalizacji, inną dokumentację medyczną. Wymagamy wyniku wymazu w kierunku koronawirusa SARS – CoV – 2 , patrz zakładka „Bezpieczeństwo COVID – 19” (link). W przypadku stałego stosowania leków proszę zabrać je ze sobą.

Przed operacją należy odstawić Polocard/Acard (Aspiryna) minimum 7 dni przed datą przyjęcia. W przypadku stosowania innych leków przeciwkrzepliwych (acenokumarol, warfaryna) przed przyjęciem do szpitala należy porozumieć się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu zamiany na heparynę drobnocząsteczkową.

Podczas pobytu potrzebne będą : kubek, talerzyk, sztućce, ręcznik, przybory toaletowe, szlafrok i kapcie, koszula nocna – najlepiej z drugą na zmianę. Prosimy zabrać ze sobą minimum 1.5 l wody niegazowanej.

3. Jak wygląda pobyt w Oddziale Ginekologii w przypadku leczenia operacyjnego?

Po wprowadzeniu do systemu informatycznego szpitala w Izbie Przyjęć pacjentka trafia do Oddziału Ginekologii. Po pomyślnej kwalifikacji (badanie ginekologiczne, badania krwi, konsultacja anestezjologiczna) przygotowywana jest do zabiegu ( wypicie roztworu przeczyszczającego jelita, golenie owłosienia w polu operacyjnym). Następnego dnia po przyjęciu ma miejsce operacja. W ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu ( tzw. zerowa doba ) pacjentka przebywa w Sali Pooperacyjnej gdzie jej stan jest stale monitorowany. Środki przeciwbólowe podajemy w schemacie ciągłym by utrzymać ich działanie i zapewnić maksimum komfortu. Dążymy do szybkiego uruchamiania i pionizacji po zabiegu, w czym pomagają rehabilitanci. Po upływie „zerowej doby” pacjentka wraca do sali ogólnej. W zależności od rodzaju operacji różny jest czas dalszej obserwacji szpitalnej. Po laparotomii (operacje klasyczne z otwarciem jamy brzusznej), usunięciu macicy drogą pochwową wypisujemy w czwartej dobie. Po zabiegach korekcji zaburzeń statyki narządów płciowych z użyciem siatek syntetycznych, w trzeciej dobie. Po laparoskopii i operacji metodą TOT w drugiej dobie. Ostateczna decyzja o wypisie zależna jest od stanu klinicznego pacjentki i należy do Kierownika Oddziału.

4. Co to jest laparoskopia?

To metoda operacyjna polegająca na wytworzeniu odmy brzusznej ( wnętrze jamy brzusznej wyściełane jest elastyczną błoną zwaną otrzewną, odmę tworzy się wtłaczając przez wbitą igłę gazu, otrzewna zachowuje się jak powłoka balonu utrzymująca gaz w środku), a następnie wprowadzeniu przez małe otwory w pępku oraz prawym i lewym podbrzuszu kamery i narzędzi operacyjnych. Kamera przesyła obraz z wnętrza brzucha na ekran monitora, a lekarze manipulując narzędziami ( w uproszczeniu jak joystickami) przeprowadzają operację. Jesteśmy w stanie usunąć w ten sposób torbiele jajników, ogniska endometriozy, uszypułowane mięśniaki macicy, wodniaki jajowodów. Do głównych zalet laparoskopii należą: minimalizacja uszkodzeń tkanek, małe blizny, krótsza rekonwalescencja i szybszy powrót do pełni sił po zabiegu.

5. Co to jest histeroskopia?

To metoda diagnostyki i leczenia patologii wnętrza macicy. Polega na wprowadzeniu przez pochwę i szyjkę macicy tubusu, średnicy ok. 1 cm. zawierającego kamerę oraz narzędzie operacyjne. Kamera przesyła obraz wnętrza jamy macicy na ekran monitora, dzięki czemu, odpowiednio manipulując narzędziem lekarz jest w stanie np. usunąć polipy jamy macicy. Jest to metoda dokładniejsza i skuteczniejsza niż abrazja czyli wyłyżeczkowanie jamy macicy.

6. Jakie jest postępowanie naszego personelu gdy dziecko już się urodzi?

Mamo, jeśli chcesz i - jeśli Twoje dziecko i Ty czujecie się dobrze - gwarantujemy nieprzerwany Wasz kontakt „skóra do skóry” przez pierwsze dwie godziny. A co jeśli konieczne jest cięcie cesarskie? Na chwilę przytulisz swoje maleństwo jeszcze w trakcie zabiegu. Zanim dotrzesz do sali pooperacyjnej tata może „kangurować”, czyli tulić dziecko „skóra do skóry”, po czym ponownie Ty je dostaniesz. Bardzo ważne jest, aby podczas tego pierwszego kontaktu noworodek został przystawiony do piersi. Jeśli będziesz potrzebowała, pomoże Ci w tym położna. Później my „przejmiemy” na krótko Wasze dziecko. Położna/pielęgniarka zważy i zmierzy noworodka, wykona niezbędne czynności pielęgnacyjne i standardowe zabiegi medyczne, lekarz zbada Waszą pociechę i już ubrane dziecko z powrotem wróci do Ciebie. Jeśli Wasz stan zdrowi na to pozwoli, pozostaniecie stale razem aż do wypisu ze szpitala.

Zapewniamy Waszemu dziecku wszystkie standardy opieki okołoporodowej. Oto one:

  • W pierwszych sześciu godzinach życia wykonamy zabieg Credego i podamy domięśniowo witaminę K.
  • Zrobimy usg stawów biodrowych.
  • Wykonamy przesiewowe badanie słuchu.
  • Pobierzemy krew na badania przesiewowe mające na celu wykrycie rzadkich wrodzonych chorób.
  • Wykonamy dwukrotnie test pulsoksymetryczny: w dniu urodzin i w dniu wypisu.

7. Co to jest zabieg Credego?

Polega na podaniu kropli 1% azotanu srebra do worka spojówkowego (po prostu do oczu). Podaje się go w celu zapobiegania rzeżączkowemu zapaleniu spojówek, które może spowodować uszkodzenie wzroku. Zamiast klasycznego zabiegu Credego można stosować erytromycynę (antybiotyk) w formie kropli lub maści. Zapobiega dodatkowo chlamydiowemu (chlamydie, to bakterie) zapaleniu spojówek.

8. Dlaczego podajemy witaminę K i dlaczego domięśniowo?

Niedobór witaminy K powoduje chorobę krwotoczną noworodków. Jej objawy to np. krwawienie z kikuta pępowiny lub z przewodu pokarmowego (krew w stolcu). Jednak to, czego boimy się najbardziej, to krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego, czyli do mózgu. Choroba ta nie występuje często, ale jesteśmy przekonani, że warto zapobiegać, żeby uratować choćby jedno życie. A dlaczego domięśniowo? Bo w taki sposób uzyskamy odpowiednio wysoki poziom witaminy K we krwi dziecka i przez długi czas (kilka tygodni). Podanie doustne tego nie zapewni. Poza tym w lecznictwie otwartym, w Polsce, nie jest dostępna witamina K w postaci doustnej dla noworodków.

9. Na czym polegają przesiewowe badanie krwi w kierunku wrodzonych chorób metabolicznych?

Po 48 godzinach życia pobierzemy Waszemu dziecku krew z pięty lub z palca na dwie specjalne bibułki, które wyślemy do Katowic i do Warszawy. W tak małych próbkach krwi specjaliści mają możliwość wykrycia ponad dwudziestu chorób, a zakres tych możliwości wciąż rośnie. O niektórych z tych chorób słyszeliście. Są to: niedoczynność tarczycy, fenyloketonuria czy mukowiscydoza. Inne, to skomplikowane wrodzone zaburzenia przemiany białek, tłuszczów i węglowodanów. Wspólną cechą tych chorób jest to, że niewykryte i nieleczone grożą poważnymi konsekwencjami włącznie z przedwczesną śmiercią. To dlatego te badania są tak ważne. Jeszcze jedno powinniście wiedzieć. Jeśli wyniki tych badań są nieprawidłowe lub wątpliwe, dostaniecie zawiadomienie z zaleceniami. Nie wpadajcie w panikę. Zazwyczaj będą konieczne badania dodatkowe, które mogą jeszcze wykluczyć chorobę. Jeśli jednak ją potwierdzą wiedzcie, że dzięki tym badaniom Wasze dziecko może już rozpocząć leczenie, a to bardzo ważne.

10. Co z tą pulsoksymetrią?

Rozbierając na czynniki pierwsze „puls-oksy-metrię" mamy: z wykorzystaniem „pulsu" pomiar (-"metrię") wysycenia tlenem (-"oksy"-) hemoglobiny, czyli: czy krew jest dobrze utlenowana. Badanie nie boli. Zakładamy dziecku czujnik na rękę i stopę, i odczytujemy pomiar na monitorze urządzenia. Po co to robimy? Nieprawidłowy pomiar pomaga nam nie przeoczyć jakichś chorób układu oddechowego lub wad serca. W tym badaniu przesiewowym chodzi nam głównie o wrodzone wady serca, gdyż nie wszystkie dają objawy w pierwszych dniach życia.

11. Po co wykonuje się USG stawów biodrowych?

Podobnie jak wszystkie badania przesiewowe ma na celu wychwycenie noworodków z podejrzeniem choroby, czyli w tym przypadku dysplazji lub zwichnięcia stawów biodrowych. Wczesne wykrycie choroby umożliwia wczesne leczenie- jednocześnie łatwiejsze i krótsze.

Myślę,że to dopiero początek i ta zakładka będzie rozbudowywana w miarę istnienia strony i pojawiania się nowych pomysłów. Część noworodkową opracowała dr Polok.

 
Copyright © 2024 Szpital Rejonowy im. dr. J. Rostka w Raciborzu